KARADAĞ YATIRIM AVANTAJLARI

Karadağ yatırım avantajları ve yatırım alanları ile yabancı yatırımcıların dikkatini çeken bir ülkedir. Karadağ’da en çok ilgi gören yatırım alanları ise turizm, madencilik, inşaat ve denizcilik sektörüdür.
Karadağ hem konum avantajıyla hem Avrupa ülkeleri ile olan ilişkilerinden dolayı yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gören bir Balkan ülkesidir. Avrupa Birliği’ne üye olması kesin gözüyle bakılan Karadağ’da yatırım avantajları nelerdir, gelin hep birlikte bakalım

Karadağ’da Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

birikim cwec cover vLKt cover

Karadağ’da yatırım yapmanın avantajları arasında;
Kısa sürede tamamlanan işletme kayıt süreci,
Yabancı ve yerli yatırımcıların aynı şartlara sahip olması,
Düşük vergi oranları,
İyi ekonomik koşullar
Karadağ’ın konumu
Karadağ ve Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşması sayesinde belirli ürünlerin ithalat ve ihracatında vergi avantajları
Avrupa ülkeleri ile ticaret yapabilme fırsatı yer almaktadır.

Yatırım Yoluyla Karadağ Oturum İzni Alınabilir mi?

young male tourist montenegro 23 2149040802

Yabancı yatırımcılar, yatırım yoluyla oturum izni alabilmektedir. Bunun için yapılması gereken, hükümetin bağış fonuna en az 100.000 Euro değerinde bağışta bulunmak.
Eğer yatırım gayrimenkul olarak yapılacaksa, devletin belirlediği kuzey bölgesinde en az 250.000 Euro veya güney bölgesinde en az 450.000 Euro değerinde gayrimenkul almak zorunludur.

Yatırım Yoluyla Karadağ Vatandaşlığı Alınabilir mi?

Yatırım yoluyla Karadağ vatandaşlığı alınabilmektedir. Vatandaşlık için yapılacak olan yatırımlar ile Karadağ’ın ekonomisine katkıda bulunmak, devlet tarafından belirlenen gayrimenkullerden birini satın almak veya devlet bankalarına ekonomik kalkınma projeleri için bağışta bulunmak gereklidir.

Karadağ’da Yatırım Yapmak İçin Vize Gerekli Midir?

Karadağ’da yatırım yapmak isteyen yatırımcılar aynı zamanda ülkede yaşamayı da düşünüyorsa Karadağ çalışma vizesine sahip olmalıdır. Karadağ çalışma vizesine sahip olan yatırımcılar, 1 yıl süreyle Karadağ geçici oturum izni alabilmektedir. 1 yıl sonunda yabancılar isterse vizenin süresini uzatabilmektedir.