KARADAĞ’DA YAŞAMAK İÇİN 5 ÖNEMLİ NEDEN

Karadağ’da yaşamak için birçok seçenek vardır. Ekonomik olarak iyi bir durumda olması, enflasyonun düşük olması, pahalı bir ülke olmaması, gündelik ve gece hayatın uygun olması, devletin pek çok olanak sağlaması, ülkenin BM ve NATO üyesi olması, coğrafi konumu ve daha fazla seçenekler Karadağ’da yaşamak için sıralanabilir. Karadağ, konumu, ekonomik durumu ve popüler şehirleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Peki bu ülkede yaşamak için 5 önemli neden nedir?

Karadağ Yaşam Standartları

woman holding map train station tourism concept 1150 8079

Karadağ’da yaşam çoğu Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur. Ev kiraları, gıda fiyatları ile oldukça avantajlı bir Balkan ülkesidir. Eğitim sistemi, ekonomik refah ve sağlık sistemi ile oldukça avantajlı olan Karadağ yaşamak için elverişli bir ülkedir.
Karadağ eğitim sisteminde okul müfredatı tüm etnik grupların kültürünü içerir. Eğitim dili, Karadağca ve Arnavutça olarak verilmektedir. Montenegro’da tüm eğitim kurumlarında eğitim laiktir ve dini faaliyetlere izin verilmemektedir. Karadağ’da yaşayan yabancı vatandaşlar dahil herkes eşit eğitim hakkından yararlanmaktadır.

Karadağ Yatırım Avantajı

Karadağ fırsatlarla dolu bir ülkedir. 2017 yılından beri NATO üyesi olan Karadağ, yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Avrupa Birliği’ne üyesi olması kesin gözle bakılan Montenegro, birçok yatırım fırsatı sunmaktadır.
Karadağ’da iş kurmak ve ev almak iyi bir yatırım fırsatıdır. Üstelik iş kurma ve ev alma süresi de oldukça kısadır.
Karadağ gayrimenkul satın alarak yatırım yapılmasına imkan sunan bir ülkedir. Devletin belirlediği gayrimenkullerden satın alarak yatırım yapabilirsiniz.
Karadağ ile Türkiye arası sadece bir buçuk saat mesafedir. Eğer yurt dışı merkezli bir şirket kurmak isterseniz Karadağ size büyük fırsatlar sunar.

Karadağ Ekonomik Durumu

montenegro para birimi

Karadağ para birimi Eurodur. Bu da kazancınızın değer görmesini sağlar.
Karadağ ile Türkiye arasında “Serbest Ticaret Anlaşması” bulunur. Bu anlaşma sayesinde Karadağ’da kuracağınız şirket üzerinden ihracat yapabilirsiniz.
Devletin yatırımcıları desteklemek için uyguladığı düşük vergi oranlarından yararlanarak yatırımlarından yüksek geri dönüş alabilirsiniz.

Karadağ Sağlık Sistemi

Karadağ’da tam teşekküllü hastaneler mevcuttur. Her bölgede sağlık ocakları faaliyet göstermektedir. Karadağ’da 19 sağlık merkezi, 10 hastane, özel doktorlar ve diş hekimleri ile birlikte üç uzmanlık merkezi bulunmaktadır.

Karadağ Çalışma Hayatı

pexels photo 3184418

Karadağ’da iş imkanları genellikle turizm ve inşaat sektöründe yoğundur. İnşaat sektörünün geliştiği ülkede inşaat sektörüne ve inşaat malzemelerine talep oldukça fazladır. Turizm sektörünün de geliştiği ülkede özellikle yazın turizm alanında elemana ihtiyaç duyulmaktadır.
Karadağ’da çalışma saatleri 08:00-16:00 arasındadır. Karadağ’da haftalık çalışma saati 40 saat, yıllık 20 gün izindir.


Warning: file_put_contents(): Only -1 of 342 bytes written, possibly out of free disk space in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 170

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/montenegrohopes/public_html/wp-content/litespeed/css/f4ae382d72c3197ee0593a258795354f.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:126 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/montenegr...', 126, Array) #1 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(126): md5_file('/home/montenegr...') #2 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(833): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://montene...', 'css', true, Array) #3 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(326): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(259): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/montenegrohopes/public_html/wp-inclu in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 126