Karadağ’da Yaşamak

Karadağ’da yaşamak, pek çok avantaj sağlamaktadır. Küçük bir Balkan ülkesi olan Karadağ, ekonomik açıdan çoğu ülkeden avantajlıdır. Kuzeyinde Bosna Hersek, kuzeydoğusunda Sırbistan, doğusunda Kosova, batısında Hırvatistan ve Adriyatik Denizi yer almaktadır. Para birimi Euro olan Karadağ’da asgari ücret ortalama 331 Euro olarak belirlendi. Asgari ücret ile rahat bir şekilde geçiminizi sağlayacağınız Karadağ’da ev fiyatları da oldukça uygundur.
Karadağ’da yaşamak için birçok seçenek vardır. Ekonomik olarak iyi bir durumda olması, enflasyonun düşük olması, pahalı bir ülke olmaması, gündelik ve gece hayatın uygun olması, devletin pek çok olanak sağlaması, ülkenin BM ve NATO üyesi olması, coğrafi konumu ve daha fazla seçenekler Karadağ’da yaşamak için sıralanabilir.

Karadağ’da Eğitim Sistemi

montenegro okul e1658320661668

Karadağ eğitim sisteminde okul müfredatı tüm etnik grupların kültürünü içerir. Eğitim dili, Karadağca ve Arnavutça olarak verilmektedir. Montenegro’da tüm eğitim kurumlarında eğitim laiktir ve dini faaliyetlere izin verilmemektedir. Karadağ’da yaşayan yabancı vatandaşlar dahil herkes eşit eğitim hakkından yararlanmaktadır.

Karadağ’da Okul Öncesi Eğitim

Karadağ’da okul öncesi eğitim, 3 yaşına kadar olan çocuklar için kreşte, 3-6 yaş aralığında olan çocuklar için anaokulunda verilmektedir.

Okul öncesi eğitim zorunlu değildir. Karadağ’da okul öncesi eğitim ücretsizdir. Maddi durumu kötü olan çocuklar devlet desteği ile okula gitmektedir.

Karadağ’da İlkokul Eğitimi

Karadağ’da ilkokul eğitimi 6-15 yaş aralığındaki çocukları kapsar ve zorunludur. Dokuz yıl süren ilkokul eğitimi Karadağ ücretsizdir. İlköğretim dersleri 45 dakika sürmektedir ve ilköğretim sonunda öğrenciler ulusal bir sınava girer.

Karadağ’da Ortaokul Eğitimi

17 yaşına gelmiş çocuklar ortaokula başlar. Fakat ortaokul eğitimi zorunlu değildir. Diğer eğitimler gibi ortaokul eğitimi de ücretsizdir ve 4 yıl sürmektedir. Ortaokul dersleri 45 dakika sürmektedir.

Karadağ’da Lise Eğitimi

Ülkede toplam 53 lise bulunmaktadır. 50’si devlet 3’ü özel olan liselerde eğitim 2-4 yıl arasında değişmektedir. Montenegro’da lise eğitimi zorunlu değildir. Liseyi bitiren çocuklar yıl sonunda sınava girerler ve başarılı olanlar üniversiteye gitmeye hak kazanırlar.

Karadağ’da Üniversite

Karadağ’da üniversite eğitimi zorunlu değildir. Devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Doktora yapmak öğrencilerin ise belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir.

Karadağ’da Sağlık Hizmeti

Karadağ’da tam teşekküllü hastaneler mevcuttur. Her bölgede sağlık ocakları faaliyet göstermektedir. Karadağ’da 19 sağlık merkezi, 10 hastane, özel doktorlar ve diş hekimleri ile birlikte üç uzmanlık merkezi bulunmaktadır.

Karadağ’da Çalışma Hayatı

pexels photo 3184418

Karadağ’da iş imkanları genellikle turizm ve inşaat sektöründe yoğundur. İnşaat sektörünün geliştiği ülkede inşaat sektörüne ve inşaat malzemelerine talep oldukça fazladır. Turizm sektörünün de geliştiği ülkede özellikle yazın turizm alanında elemana ihtiyaç duyulmaktadır.
Karadağ’da ortalama bir maaş 600-700 Euro arasındadır.

Karadağ’da Yatırım Fırsatları

birikim cwec cover vLKt cover

Yazımızın başında da belirttiğimiz için Karadağ fırsatlarla dolu bir ülkedir. 2017 yılından beri NATO üyesi olan Karadağ, yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Birleşmiş Milletler üyesi olması kesin gözle bakılan Montenegro, birçok yatırım fırsatı sunmaktadır.
Karadağ’da iş kurmak ve ev almak iyi bir yatırım fırsatıdır. Üstelik iş kurma ve ev alma süresi de oldukça kısadır.
Güvenli bir danışmanlık şirketi ile çalışırsanız bu süre daha da kısalabilir.

Karadağ ile Türkiye arası sadece bir buçuk saat mesafedir. Eğer yurt dışı merkezli bir şirket kurmak isterseniz Karadağ size büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Karadağ para birimi Euro’dur. Bu da kazancınızın değer görmesini sağlar.
Karadağ ile Türkiye arasında “Serbest Ticaret Anlaşması” bulunur. Bu anlaşma sayesinde Karadağ’da kuracağınız şirket üzerinden ihracat yapabilirsiniz.
Devletin yatırımcıları desteklemek için uyguladığı düşük vergi oranlarından yararlanarak yatırımlarınızdan yüksek geri dönüş alabilirsiniz.

Karadağ’ın eşsiz fırsatlarından yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.