KARADAĞ’IN DİLİ

Karadağ’ın dili Karadağca’dır. Karadağca’nın dışında ülkede başka diller de kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere Karadağ’da konuşulan dilleri anlatmaya çalışacağız.

Montenegro Nerededir?

Sveti Stefan 1 e1657113136211

Montenegro, Karadağ’ın uluslararası adıdır. Balkan ülkesi olan Montenegro, küçük bir ülkedir. Montenegro, Hırvatistan’ın yanında ve İtalya’nın karşısında yer alır. Sınırlarını Adriyatik Denizi, Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova ve Arnavutluk oluşturur. Birleşmiş Milletler ve NATO üyesi olan Karadağ’ın para birimi Euro’dur. Avrupa Birliği’ne üye olması kesin gözüyle bakılan Karadağ, Türkiye’den vize istememektedir.

Montenegro’da Hangi Dine İnanılıyor?

Karadağ’da en çok inanılan din Hristiyanlık’tır. Hristiyanlığın dışında en çok inanılan dinler; Müslümanlık ve Yahudiliktir.

Karadağ’da Müslümanlık; Slav Müslümanlar ve Arnavut Müslümanlar olarak ikiye ayrılır. Slav Müslümanlar; kendi aralarında Boşnak, Karadağ Müslümanları olarak çeşitli gruplara ayrılır.
Arnavut Müslümanlar ise Arnavut Müslümanlar ve Romanlar olarak iki gruba ayrılır.

Montenegro’da Konuşulan Diller

dszx RBrC cover

Karadağ’ın resmi dili Karadağca’dır. Bunun dışında konuşulan diller Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Hırvatça’dır. Arnavutça dışında diğer konuşulan diller birbiri ile benzerlik gösterdiği için ülkede yaşayan insanlar anlaşmakta zorluk çekmezler.