MONTENEGRO HANGİ ÜLKEDE?

karadag montenegro nerede karadagda gezilecek 7 adres 1578642596 4635

Balkanların en güzel şehirleri arasında yer alan Montenegro, yeşil dağları ve masmavi denizleriyle biliniyor.

Montenegro Hangi Ülkede?

Balkanların nüfus olarak en küçük ülkesi olan Montenegro, oldukça yoğun ilgi görmektedir. Adriyatik kıyılarında yer alan Montenegro’nun doğusunda Arnavutluk, kuzeyinde Sırbistan doğusunda Hırvatistan yer almaktadır. Ülkenin cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’tir. Anayasada Montenegro için demokratik ve çevreci diye bahsedilmektedir.
Dağları ve gölleriyle oldukça dikkat çeken Montenegro’nun başkenti Podgorica’dır. Başkenti ve en büyük şehri Podgorica turistler tarafından özellikle yazın yoğun ilgi görmektedir.
Peki bu kadar yoğun ilgi gören Montenegro hangi ülkededir?.
Montenegro Karadağ’dadır. Karadağ’ın uluslararası ismi Montenegro’dur.

Montenegro’nın Nüfusu

Karadağ’da en fazla Karadağlı ve Sırp nüfusu çoğunluktadır. Bu nüfusu, Boşnak, Hırvat, Roman izlemektedir. 2018 nüfus sayımına göre Montenegro ülkesinin nüfusu toplam 622. 359 kişiden oluşmaktadır.

mimari 1160x771 1

Montenegro Tarihi

Karadağ’ın eski halkı Arnavutlardan oluşmaktaydı. 7.yüzyılda Sırpların gelmesiyle Montenegro ülkesinde hem Arnavutlar hem Sırplar yaşamaktaydı. Osmanlı Devleti’nin Karadağ’daki fetihleri Sultan 1.Murad dönemine dayanmaktadır. Fatih Sultan Mehmet döneminde ise Montenegro, Osmanlı’nın hakimiyetine girmiştir.
1877-1878 yılları arasında meydana gelen Osmanlı- Rus Savaşı’nda Karadağ Rusların yanında yer alarak savaşın Osmanlı’nın lehine sonuçlanmasını sağlamıştır. Savaş sonrası imzalanan antlaşmalar ile Karadağ bağımsızlığını ilan etmiştir. Karadağ bağımsız bir ülke olduğunda onu ilk tanıyan devlet Osmanlı Devleti’dir. II. Abdülhamid zamanında Karadağlı insan sayısında artış meydana gelmiştir. Özellikle İstanbul’da Karadağlı insan sayısı yüksek rakamlara çıkmıştır. Karadağ 2017 yılında NATO’ya üye olmuştur.
Montenegro eski Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biriydi. Yugoslavya’nın dağılmasından sonra Sırbistanla birleşen Karadağ, 2006 yılında yapılan referandumla bağımsızlığını ilan etmiştir. NATO ve Birleşmiş Milletler üyesi olan Karadağ’a 2025 yılında Avrupa Birliğine üye olması kesin gözüyle bakılıyor.