MONTENEGRO (KARADAĞ) VİZELİ Mİ?

Montenegro(Karadağ) doğası ve milli parklarıyla en çok merak edilen ülkeler arasındadır. Güney Avrupa’da yer alan Montenegro, gelişen bir ülkedir ve ekonomik olarak çoğu ülkeden daha ucuzdur. Peki bu kadar sevilen ve ilgi gören Montenegro vize istiyor mu? Bu yazımızda Montenegro hakkında aklınıza takılan çoğu sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

dszx RBrC cover

Montenegro Hakkında

Montenegro, Avrupa’nın güneydoğusunda Hırvatistan’ın yanında yer alan küçük bir Balkan ülkesidir. Genellikle dağlık olan ülke, özellikle yazın turist akınına uğrar. Adriyatik kıyılarında yer alan Montenegro’nun komşuları, Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova ve Hırvatistan’dır. Başkenti olan Podgorica ülkenin en kalabalık kentlerindendir. 2006 yılında bağımsızlığını ilan eden Karadağ, NATO ve Birleşmiş milletler üyesidir. 2025 yılında Avrupa Birliği’ne girmesi kesin gözüyle bakılan Montenegro’ya yakından bakalım.

Montenegro'nun Para Birimi Nedir?

Enflasyon oranı düşük olan Montenegro’da en önemli gelir kaynağı turizmdir. Ülkenin ekonomisini büyük çoğunlukla hizmet sektörü oluşturmaktadır. 2002 yılına kadar Alman Markı kullanan Montenegro, 2002 yılından sonra Euro’yu resmi para birimi olarak kabul etmiştir.

Montenegro Nüfusu Kaçtır?

Montenegro’da yapılan 2020 nüfus sayımına göre ülkenin nüfusu 628.100’dür. Ülkenin büyük çoğunluğu Slav kökenlidir, Slavları Arnavut nüfusu takip etmektedir. Müslümanların da yaşadığı Montenegro’da yerel halkın samimiyeti içinizi ısıtacak.

Montenegro'nun Dini İnancı Nedir?

2011’de yapılan nüfus sayımına göre Montenegro’nun dini inancı Ortadoks’tur. Bunun yanında Karadağ, Müslüman, Katolik ve Ateist inançlarına sahiptir. Ülkenin nüfusunun çoğunluğu Karadağlı ve Sırptır.

Montenegro'da Nerede Tatil Yapılır?

Karadağ, denizi ve doğasıyla harika bir ülkedir. Peki bu ülkeye gittiğinizde hangi kentlerinde tatil yapabilirsiniz.
Montenegro’nun tüm kentleri turizm yeridir. tüm şehirlerini gezip, tatil yapabilirsiniz. Küçük bir ülke olduğu için her yerini gezebilirsiniz. Montenegro’nun özellikle tatil için sıkça tercih edilen şehirleri vardır. Bunları yakından tanıyalım.

Budva

Budva

Montenegro’nun en gözde tatil yörelerinden biri Budva’dır. Yaz aylarında nüfus patlaması yaşayan Budva şehri 17 plaja ev sahipliği yapmaktadır. Budva’da her yerde turist görmek olasıdır. En uzun ve en meşhur plajı Becici Plajı’dır. Masmavi deniziyle sizi mest edecek Budva, yaz aylarında Karadağ’ın en kalabalık şehridir.
Budva’nın en önemli yeri Old Town yeridir. Orta çağı andıran mimari yapısıyla sizi eski dönemlere götürecek.

Kotor

kotor

Montenegro’da Budva’dan sonra en popüler şehir Kotor’dur. Unesco tarafından korumaya alınan Kotor’da nüfusun yarısı orta yaşlıdır. Budva kentine göre daha sakindir. İki dağ arasında kalan şehir, serin bir havaya sahiptir. Kotor’da iskelelerde balık tutan insanlara oldukça sık denk gelirsiniz. Kotor şehrinde yerli halk oldukça samimidir ve yerli halkla kolayca iletişim kurabilirsiniz. Montenegro’nun en samimi yerlerinden biri şehirlerinden biri olan Kotor, sizi kendisine hayran bırakacak.

Podgorica

ee9825d0c8ccfdfe0c358410ab0a29afa566e36e

Podgorica, Montenegro’nun başkentidir. Ülkenin ticaret merkezi olarak da anılmaktadır. Devlet dairelerinin olduğu Podgorica’da bir tane de havaalanı bulunmaktadır. Farklı etnik kökenlilerin yaşadığı kültür çeşitliliğinin yaşandığı şehirdir.

Ulcinj

ulcinje montenegro 10 1920x1080 1
Ulcinj, Arnavutuk’a sınırı olan bir Montenegro şehridir. En dikkat çekici özelliği, şehirde bulunan insanların çoğunluğunun Müslüman olmasıdır. Şehirde birçok camiyle karşılaşabilirsiniz. Osmanlı zamanından kalan mezarlar da bulunmaktadır. Ulcinj daha çok dağlık bir bölgedir. Belli başlı gezilecek yerlerin dışında fazla gezilecek yerleri bulunmamaktadır. Ulcinj merkezde bulunan Mala Plajı, halka açık ve ücretsizdir.

Sveti Stefan

Sveti Stefan Montenegro 4

Sveti Stefan, Karadağ’ın en çok kartpostala basılmış şehridir. Balıkçı köyü olarak kurulan şehir, günümüzde turistlerin akınına uğruyor. Ada şeklinde olan şehirde dünyaca ünlü bir otel bulunmaktadır. Adaya uzanan köprünün bir tarafı otel misafirlerine diğer tarafı ise halka aittir.

Bu kadar merak edilip araştırılan, Avrupa’nın gözde ülkesi olarak bakılan Montenegro vizeli mi?

Montenegro (Karadağ) Vizeli Mi?

flat lay tickets camera arrangement 23 2148786103

Başkenti Podgorica olan Montenegro, bir Balkan ülkesidir. Balkanların en küçük ülkesi olan Montenegro’nun para birimi Euro’dur. Günümüzde oldukça turist çeken Montenegro’ya Türkiye’den de yoğun ilgi vardır.
Peki Montenegro vizeli mi? Araştırması oldukça yoğun bir şekilde yapılmaktadır.
Montenegro Türkiye’den vize istememektedir. Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer alan Montenegro vizesizdir.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Montenegro için vize almak zorunda değildir.
Montenegro, Türkiye vatandaşlarından 90 günü aşmayan seyahatlerde vize talep etmemektedir.
Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar, Montenegro için vize almak zorundadır.

Montenegro ( Karadağ) Pasaport İstiyor mu?

Montenegro, Türkiye vatandaşlarından pasaport istemektedir. Pasaportun süresi seyahat esnasında en az 6 ay olmalıdır.