MONTENEGRO (KARADAĞ)’DA İŞ İMKANLARI

Düşük vergi oranlarına sahip olan Montenegro’da çalışmak çoğu insanın hayali olmuştur. Karadağ’da yaşamaya verdikten sonra iş aramaya başladınız, peki Karadağ’da iş imkanları nasıldır?
Montenegro Karadağ’ın diğer adıdır. Balkanlarda yer alan Montenegro, doğası ve ekonomik koşullarıyla oldukça dikkat çekmektedir. Para birimi Euro olan ülke çoğu Avrupa ülkesine göre fiyat olarak daha uygundur.

pexels photo 9743745

Montenegro’da iş imkanları genellikle ya istihdam ofisleri aracılığıyla yada internet aracılığıyla bulunmaktadır. İş ilanları için web siteleri, gazeteler ve sosyal ağlar kullanılmaktadır.
Montenegro’da iş imkanları mevsimlik çalışma, serbest çalışma ya da geçici çalışma olarak ayrılmaktadır.

Montenegro (Karadağ)’da İş İmkanları Nasıl?

young male tourist montenegro 23 2149040802

Montenegro’da iş imkanları genellikleri turizm ve inşaat sektöründe yoğundur. Montenegro iş imkanları çoğunlukla; tur rehberliği, barmen, garson, masör, mühendis, marangoz, bilgisayar programcılığı alanında bulunmaktadır.
Montenegro’da iş imkanları yoğun bir şekilde inşaat sektöründe bulunmaktadır. İnşaat sektörü ve inşaat malzemeleri Montenegro’da ekonomik ve hızlı bir şekilde büyüyen bir sektördür. Konut ve emlak piyasasında inşaat sektörüne bağlı yüksek bir oranda artış yaşanmaktadır.
Turizmde meydana gelen hızlı büyüme ile turizm sektörü için de iş imkanları artmıştır. Çoğu kişi tarafından merak edilen, çoğunlukla yazın turist akınına uğrayan Montenegro’da turizm sektöründe iş imkanları artmıştır.
Montenegro’da 4 bini aşkın Türk menşeili firma bulunmaktadır. Bu durum, Türk vatandaşların iş bulma süresinin kolaylaşmasını sağlar.

Montenegro'da İş Bulmak İçin Ne Gereklidir?

Montenegro’da iş bulmak için, geçerli bir pasaport, sabıka kaydı, sağlık sigortası ve finansal durumunuzu gösteren belgeler gerekmektedir.

Montenegro'da Asgari Ücret Ne Kadar?

person s hand putting money glass jar near decreasing stacked coins 23 2147919232
Montenegro yeni yeni gelişen küçük bir balkan ülkesidir. Montenegro ekonomisi, hizmet temelli bir ekonomidir. İş imkanları hayli fazla olan Montenegro’nun para birimi Euro’dur. 2021 yılında üllkede asgari ücret 406 Euro’dur. Montenegro’da asgari ücret çoğu ülkelere göre düşüktür ve ülkede alım gücü düşüktür.

Montenegro’da İşsizlik Oranı

businessman draw growth graph progress business analyzing financial 34200 419

Dünya Bankası verilerine göre 2020 yılında işsizlik oranı % 15.86’ya ulaşmıştır. Montenegro’da işsizlik oranı Avrupa Birliği’ne göre yüksek, dünya ortalamasına göre düşüktür.

Montenegro’da İşçi Hakları

Montenegro’da işçi hakları, işçi kanuna göre korunmaktadır. 2021 yılından itibaren işyerinde mobbing uygulamak yasaktır. Karadağ İşçi Kanunu’na göre bir işçi haftada 40 saat çalışabilir. Çalışanın bir iş gününde en az 30 dakika mola verme hakkı bulunur. Yıllık izin süresi en az 20 gündür.

Montenegro’da Türk İş İlanları

pexels photo 3184418

Montenegro’da Türk iş ilanları; işçiliği, maden işçiliği, barmenlik ve tamircilik alanında yoğunluktadır.

Montenegro Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Montenegro Avrupa Birliği üyesi olmadığı için işçiler çalışmak için başvuruda bulunurken eşit haklara sahip olurlar. Önemli olan Karadağlı şirket bulmak. Çalışma izni için başvuruda bulunan kişi, sağlık sertifikasına sahip olmalıdır. Yabancı dil bilgisi, ülkede talep gören bir uzmanlığın varlığı gibi özellikler izin alma şansınızı arttırır.

Montenegro'da Talep Gören Meslekler Nelerdir?

Karadağ turistlerin gözde ülkelerinden biridir. Montenegro özellikle yaz ayları nüfus patlaması yaşamaktadır. Bu da başta turizm sektörü olmak üzere birçok sektörde eleman açığı yaratmaktadır. Gelişmekte olan ülke olan Montenegro’da özellikle inşaat sektöründe iş imkanları oldukça fazladır. İnşaat sektörünün dışında eleman açığı olan meslekler:
Aşçılık
Masaj terapistliği
Barmen
Şoförlük
Garsonluk
İnşaatçılık
Mühendislik

Karadağ'a Nasıl Gidilir?

Karadağ, vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer almaktadır. 90 güne kadar vize istemeyen Montenegro’ya pasaportunuzla seyahat edebilirsiniz. Türkiye’den Montenegro’ya, otobüsle, direkt veya aktarmalı uçak seferleriyle, trenle ve arabanızla gidebilirsiniz.