MONTENEGRO ŞEHİRLERİ

Montenegro yoğun ilgi gören bir Balkan ülkesidir. Gelişmekte olan bir ülke olduğu için ekonomik açıdan çok pahalı olmayan bir ülkedir.

Tatil planlarının, turistik gezilerin, ticaretin rotası olan Karadağ, popülerleşen bir ülke konumundadır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Karadağ, Adriyatik incisi olarak anılmaktadır. Birbirinden güzel şehirleri olan Montenegro, özellikle yaz aylarında turist akınına uğramaktadır. Gelin doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Montenegro şehirlerini yakından tanıyalım.

Podgorica

Podgorica, Montenegro’nun başkentidir. Ülkenin ticaret merkezi olarak da anılmaktadır. Devlet dairelerinin olduğu Podgorica’da bir tane de havaalanı bulunmaktadır. Farklı etnik kökenlilerin yaşadığı kültür çeşitliliğinin yaşandığı şehirdir.

Budva

Montenegro’nun en gözde tatil yörelerinden biridir. Yaz aylarında nüfus patlaması yaşayan Budva şehri 17 plaja ev sahipliği yapmaktadır. Budva’da her yerde turist görmek olasıdır. En uzun ve en meşhur plajı Becici Plajı’dır. Masmavi deniziyle sizi mest edecek Budva, yaz aylarında Karadağ’ın en kalabalık şehridir.

Budva’nın en önemli yeri Old Town yeridir. Mimari yapısıyla sizi orta çağa götürecek.

Kotor

Montenegro’da Budva’dan sonra en popüler şehir Kotor’dur. Unesco tarafından korumaya alınan Kotor’da nüfusun yarısı orta yaşlıdır. Budva kentine göre daha sakindir. İki dağ arasında kalan şehir, serin bir havaya sahiptir. Kotor’da iskelelerde balık tutan insanlara oldukça sık denk gelirsiniz. Kotor şehrinde yerli halk oldukça samimidir ve yerli halkla kolayca iletişim kurabilirsiniz. Montenegro’nun en samimi yerlerinden biri şehirlerinden biri olan Kotor, sizi kendisine hayran bırakacak.

Ulcinj

Ulcinj, Arnavutluk’a sınırı olan bir şehirdir. En dikkat çekici özelliği, şehirde bulunan insanların çoğunluğunun Müslüman olmasıdır. Şehirde birçok camiyle karşılaşabilirsiniz. Osmanlı zamanından kalan mezarlar da bulunmaktadır.

Ulcinj daha çok dağlık bir bölgedir. Belli başlı gezilecek yerlerin dışında fazla gezilecek yerleri bulunmamaktadır. Ulcinj merkezde bulunan Mala Plajı, halka açık ve ücretsizdir.

Tivat

Karadağ şehirleri arasında en lüks ve gösterişli şehir Tivat şehridir. Lüks yatların ve gemilerin adresi olan liman şehri Tivat, oldukça dikkat çekiyor.

Tivat şehri, Avrupa’nın zengin kesimine hitap eden şehirde çoğunlukla iş adamlarının tercih ettiği bir yerdir. Montenegro şehirleri arasında en pahalı şehir Tivat’tır. Ayrıca ülkede bulunan havaalanlarından biri Podgorica’da diğeri ise Tivat’tadır.

Bar

Montenegro’nun liman şehridir. Bar şehri, hem ticari öneme hem de turistik değere sahiptir. Montenegro’nun ticarete açılan kapısıdır. Şehrin yoğunluğu Kotor’a göre kalabalıktır. Uzun sahilleri ile oldukça dikkat çeken Bar, Rumija Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Bar şehrinde nüfusun çoğunluğu İngilizce bilmemektedir.

Herceg Novi

Kotor Körfezi’nde yer alan Herceg Novi, güney şehridir. Her zaman sıcak bir şehirdir. Herceg Novi, turistlerin en sevdiği şehirlerdendir. Dobrec Plaj’ı 70 metre uzunluğunda çakıllı bir plajdır. Buraya ulaşım karadan bulunmamaktadır. Deniz taksisi veya tekne ile ulaşım sağlayabilirsiniz.