Budva

Montenegro Vergi Oranları

montenegro vergi
Montenegro vergi oranlarının düşük olduğu bir ülkedir.Montenegro, küçük bir Balkan ülkesidir. Yaşam şartları ve ekonomik koşullarıyla herkes tarafından oldukça merak edilmektedir. Peki Montenegro’nun vergi oranları nasıldır? Montenegro’da birçok vergi çeşidi bulunuyor. Bu vergiler: Kurumlar Vergisi: %9 Gelir Vergisi: %9-%11 Katma Değer Vergisi (KDV): %21 Sosyal Güvenlik oranı: %34,3Kurumlar vergisi %9’dur. Kişisel gelir vergisi oranı ise 720 Euro üzerindeki kazançlar ise %9 ve %11’dir. Karadağ’da açılan bir işletme, kar vergisini peşin öder. Ülkede %19’luk orana sahip ürünler; temel gıdalar (ekmek, süt, yağ, şeker), ilaçlar, kitaplar, içme suları, konaklama hizmetleri, yolcu taşımacılığı, cenaze hizmetleri, eğitim alanındaki hizmetler. Emlak satış vergisi oranı, vergi oranının %3’ünü kapsar. Karadağ’da üç tüketim ürünü Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’ne bağlıdır. Alkol ve alkollü içecekler Tütün ürünleri Mineral yağlar

Montenegro Ekonomisi Nasıl?

montenegro ekonomi

Montenegro ekonomisi, küçük ve açık bir ekonomidir. Karadağ ekonomisi aynı zamanda yurt dışından gelen sermayelere bağlıdır.
Karadağ ekonomisi, Dünya Ekonomik Forumu’nun 2019 Rekabet Edebilirlik Raporu’nda 73. Sırada yer almaktadır.

Montenegro hakkında detay içeren yazımızı okumak için linke tıklayın.  https://montenegrohopes.com/montenegroda-yasam-sartlari/

Montenegro’nun Para Birimi

montenegro para birimi

Karadağ’ın kendine ait para birimi yoktur. Montenegro, 2010 yılında Euro kullanmaya başlamıştır. 2010 yılından önce Montenegro, para birimi olarak Alman Markı kullanmaktadır.

Montenegro’nun Geçim Kaynağı

Montenegro’nun geçim kaynakları, çelik üretimi, alüminyum, tarımsal işleme, turizm ve hizmet sektörüdür. Karadağ ekonomisinde hizmet sektörünün payı yaklaşık %58.72’dir.

Montenegro hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.