MONTENEGRO

Adriyatik kıyılarda yer alan, milli parkları, antik şehirleri, kanyonları ve bitki örtüsüyle dünyanın önde gelen turistlik bir yeridir.

Montenegro

12692477 1200x824 1
Montenegro eski Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biriydi. 2003 yılında Yugoslavya’nın parçalanmasıyla Sırbistan ve Karadağ çatısı oluştu.2006 yılında Montenegro yani Karadağ bağımsızlığını ilan etti. Montenegro’nun diğer adı Karadağ’dır. Avrupa’nın güneydoğusunda Balkanların Adriyatik kıyısında bir ülkedir. Kuzeyinde Bosna Hersek doğusunda Kosova batısında Hırvatistan ülkesi vardır. ülkenin başkenti Podgorica yazın turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Montenegro, balkanların yükselen değeri olarak görülmektedir. Batı Balkanların en küçük ülkesi konumunda olan Montenegro, yaklaşık 600 bin nüfusuna sahiptir. Adriyatik kıyısında yer alan Karadağ 117 plaja sahiptir. NATO ve Birleşmiş Milletler üyesi olan Montenegro, 2025 yılında Avrupa Birliği’ne girmesi kesin gözüyle bakılan bir ülkedir.

Montenegro Nüfusu

2020 verilerine göre, Montenegro nüfusu 628.100 civarındadır. Montenegro’nun nüfusunun %75’i Ortadoks’tur. Nüfusun geri kalan kısmını Müslümanlar ve Katolikler oluşturuyor.
Montenegro’da etnik olarak çoğunlukla Karadağlı ve Sırp bulunur. Konuştukları dil Karadağcadır.Nüfusun çoğunluğu Slavdır.Slav kökenlileri Arnavutlar ve Romanlar takip etmektedir.

Karadağ'da Hangi Dil Konuşulur?

Karadağ’ın resmi dili Karadağca’dır. Ülkede Karadağca dışında Sırpça, Arnavutça, Boşnakça ve Hırvatça dilleri konuşulmaktadır. Konuşulan diller birbirine benzer oldukları için ülkede vatandaşlar rahatça anlaşmaktadır. 2011 yılında Montenegro’da yapılan anket sonucunda Karadağlılar resmi dillerinin Sırpça olduğunu söylemiştir. Aynı anket 2013 yılında yapıldığında Karadağlılar, resmi dillerinin Karadağca olduğunu söylemiştir.
Montenegro'da Hangi İklimler Görülür?
iklim 1920x1080 1

Karadağ’da en çok Akdeniz İklimi görülmektedir. Ülkenin dağlık bölgelerinde ise daha çok Karasal İklim görülmektedir.
Montenegro’nun en yağışlı zamanları ekim-şubat arasıdır. Yazları oldukça kurak geçmektedir.

Montenegro Pahalı Bir Ülke mi?

Karadağ, çoğu Avrupa ülkesine göre oldukça ucuzdur. Resmi para birimi Euro olan Montenegro’da hayat çoğu ülkeye göre uygundur. Yapılan araştırmaya göre, Avrupa’da yaşamanın en ucuz olduğu 12. Ülkedir. Ülkede market ürünleri Avrupa genelindeki en düşük 9. Fiyata sahiptir.

Montenegro'ya Nasıl Gidilir?

compressed podgorica aerodrom

Montenegro, dağlık bir ülke olduğu için ulaşım koşulları çok gelişmemektedir.Ülkede iki tane havaalanı bulunmaktadır. Podgoritsa Havaalanı ve Tivat Havaalanı bulunan ülkeye direkt veya aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz. Direkt uçuşlar 1 saat 45 dakika, aktarmalı uçuşlar 5 saat sürmektedir.
Uçak dışında otobüs, tren, araba ve gemiyle de ülkeye ulaşabilirsiniz.
Otobüs ile Montenegro’ya ulaşım 20 saat, tren ile 32 saat, arabayla 15 saat sürmektedir.

Montenegro Vizeli mi?

Avrupa’nın gözdesi olarak görünen Montenegro (Karadağ) 90 güne kadar vize istememektedir. Ülkeye pasaportunuzla giriş yapabilirsiniz. 2025 yılında Avrupa Birliği’ne girmesi kesin gözüyle bakılan Montenegro’ya vizesiz seyahat edebilirsiniz fakat Avrupa Birliği’ne üye olduktan sonra vize gerekli olacaktır.

Montengro'da Gezilecek Yerler Neresidir?

Podgorica
Podgorica, Montenegro’nun başkentidir. Ülkenin ticaret merkezi olarak da anılmaktadır. Devlet dairelerinin olduğu Podgorica’da bir tane de havaalanı bulunmaktadır. Farklı etnik kökenlilerin yaşadığı kültür çeşitliliğinin yaşandığı şehirdir.

Budva
Montenegro’nun en gözde tatil yörelerinden biridir. Yaz aylarında nüfus patlaması yaşayan Budva şehri 17 plaja ev sahipliği yapmaktadır. Budva’da her yerde turist görmek olasıdır. En uzun ve en meşhur plajı Becici Plajı’dır. Masmavi deniziyle sizi mest edecek Budva, yaz aylarında Karadağ’ın en kalabalık şehridir.
Budva’nın en önemli yeri Old Town yeridir. Orta çağı andıran mimari yapısıyla sizi eski dönemlere götürecek.

Kotor
Montenegro’da Budva’dan sonra en popüler şehir Kotor’dur. Unesco tarafından korumaya alınan Kotor’da nüfusun yarısı orta yaşlıdır. Budva kentine göre daha sakindir. İki dağ arasında kalan şehir, serin bir havaya sahiptir. Kotor’da iskelelerde balık tutan insanlara oldukça sık denk gelirsiniz. Kotor şehrinde yerli halk oldukça samimidir ve yerli halkla kolayca iletişim kurabilirsiniz. Montenegro’nun en samimi yerlerinden biri şehirlerinden biri olan Kotor, sizi kendisine hayran bırakacak.

Ulcinj
Ulcinj, Arnavutuk’a sınırı olan bir şehirdir. En dikkat çekici özelliği, şehirde bulunan insanların çoğunluğunun Müslüman olmasıdır. Şehirde birçok camiyle karşılaşabilirsiniz. Osmanlı zamanından kalan mezarlar da bulunmaktadır.
Ulcinj daha çok dağlık bir bölgedir. Belli başlı gezilecek yerlerin dışında fazla gezilecek yerleri bulunmamaktadır. Ulcinj merkezde bulunan Mala Plajı, halka açık ve ücretsizdir.

Tivat
Karadağ şehirleri arasında en lüks ve gösterişli şehir Tivat şehridir. Lüks yatların ve gemilerin adresi olan liman şehri Tivat, oldukça dikkat çekiyor.
Tivat şehri, Avrupa’nın zengin kesimine hitap eden şehirde çoğunlukla iş adamlarının tercih ettiği bir yerdir. Montenegro şehirleri arasında en pahalı şehir Tivat’tır. Ayrıca ülkede bulunan havaalanlarından biri Podgorica’da diğeri ise Tivat’tadır.

Bar
Montenegro’nun liman şehridir. Bar şehri, hem ticari öneme hem de turistlik değere sahiptir. Montenegro’nun ticarete açılan kapısıdır. Şehrin yoğunluğu Kotor’a göre kalabalıktır. Uzun sahilleri ile oldukça dikkat çeken Bar, Rumija Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Bar şehrinde nüfusun çoğunluğu İngilizce bilmemektedir.

Herceg Novi
Kotor körfezi’nde yer alan Herceg Novi, güney şehridir. Her zaman sıcak bir şehirdir. Herceg Novi, turistlerin en sevdiği şehirlerdendir. Dobrec Plaj’ı 70 metre uzunluğunda çakıllı bir plajdır. Buraya ulaşım karadan bulunmamaktadır. Deniz taksisi veya tekne ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Montenegro'da Nerede Kalınır?

leonardo 2044574 45390r5128400 O 046372

Karadağ coğrafi konum itibariyle gezilip görülebilecek ülkeler arasındadır.
Her şeyinizi tamamlayıp Karadağ’a gittiniz ve Karadağ’da nerede kalacaksınız?
Montenegro kalacak yer için bir çok alternatif sunmaktadır. Evler, oteller gibi. Eğer ben gezmeye geldim kalacak yerin rahatlığı çok önemli değil diyorsanız geceliği 50 Euro olan evlerde kalabilirsiniz. Bunun dışında bütçenize uygun oteller de bulabilirsiniz. En iyi oteller genellikle Kotor’dadır. Bu otellerin bazıları lüks olduğu gibi bazıları daha uygundur.


Warning: file_put_contents(): Only -1 of 261 bytes written, possibly out of free disk space in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 170

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/montenegrohopes/public_html/wp-content/litespeed/css/da239db3e7e5cea0790c5f4b8d82a0ed.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:126 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/montenegr...', 126, Array) #1 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(126): md5_file('/home/montenegr...') #2 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(833): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://montene...', 'css', true, Array) #3 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(326): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(259): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/montenegrohopes/public_html/wp-inclu in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 126