MONTENEGRO’DA EĞİTİM

Montenegro’da eğitim sistemi, Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Montenegro’da çocuklar 6 yaşında okula başlar ve ilkokul eğitimi dokuz yıl sürmektedir. Montenegro’da eğitim, devlet okullarında ve özel okullarda verilmektedir. Montenegro’da eğitim sisteminin kalitesi her geçen gün artmaktadır.

Montenegro Eğitim Sistemi

montenegroda egitim

Montenegro eğitim sisteminde okul müfredatı tüm etnik grupların kültürünü içerir. Eğitim dili, Karadağca ve Arnavutça olarak verilmektedir. Montenegro’da tüm eğitim kurumlarında eğitim laiktir ve dini faaliyetlere izin verilmemektedir. Karadağ’da yaşayan yabancı vatandaşlar dahil herkes eşit eğitim hakkından yararlanmaktadır.

Montenegro’da Okul Öncesi Eğitim

Montenegro’da okul öncesi eğitim, 3 yaşına kadar olan çocuklar için kreşte, 3-6 yaş aralığında olan çocuklar için anaokulunda verilmektedir.

Okul öncesi eğitim zorunlu değildir. Montenegro’da okul öncesi eğitim ücretsizdir. Maddi durumu kötü olan çocuklar devlet desteği ile okula gitmektedir.

Montenegro’da İlkokul Eğitimi

montenegro okul e1658320661668

Montenegro’da ilkokul eğitimi 6-15 yaş aralığındaki çocukları kapsar ve zorunludur. Dokuz yıl süren ilkokul eğitimi Montenegro’da ücretsizdir. İlköğretim dersleri 45 dakika sürmektedir ve ilköğretim sonunda öğrenciler ulusal bir sınava girer.

Montenegro’da Ortaokul Eğitimi

Montenegro’da 17 yaşına gelmiş çocuklar ortaokula başlar. Fakat ortaokul eğitimi zorunlu değildir. Diğer eğitimler gibi ortaokul eğitimi de ücretsizdir ve 4 yıl sürmektedir. Ortaokul dersleri 45 dakika sürmektedir.

Montenegro’da Lise Eğitimi

Ülkede toplam 53 lise bulunmaktadır. 50’si devlet 3’ü özel olan liselerde eğitim 2-4 yıl arasında değişmektedir. Montenegro’da lise eğitimi zorunlu değildir. Liseyi bitiren çocuklar yıl sonunda sınava girerler ve başarılı olanlar üniversiteye gitmeye hak kazanırlar.

Montenegro’da Üniversite

montenegro egitim e1658320562657

Montenegro’da üniversite eğitimi zorunlu değildir. Devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Doktora yapmak öğrencilerin ise belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir.

Montenegro’da Üniversite Okumak İçin Ne Gereklidir?

Eğitimin ücretsiz olduğu Montenegro’da eğitim görmek oldukça avantajlı. Sürekli gelişen eğitim sistemi sayesinde kaliteli ve ücretsiz eğitim sunan Montenegro’da üniversite eğitimi görmek için hangi şartlar gereklidir?
Ortaokulu bitirmek
Mesleki programlar için yeterlilik sahibi olmak
Üniversite sınavında başarılı olmak
Üniversite başvuru formunu doldurmak


Warning: file_put_contents(): Only -1 of 288 bytes written, possibly out of free disk space in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 170

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/montenegrohopes/public_html/wp-content/litespeed/css/1c60c5e8143724107556a08c60865569.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:126 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/montenegr...', 126, Array) #1 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(126): md5_file('/home/montenegr...') #2 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(833): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://montene...', 'css', true, Array) #3 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(326): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(259): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/montenegrohopes/public_html/wp-inclu in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 126