Montenegro’da Gezilecek Yerler

Montenegro, Avrupa’nın popüler ülkeleri arasındadır. Ekonomik olarak gelişmekte olduğu için vatandaşlık, oturum ve çalışma izni, yurtdışı yatırımlarında sözü geçen Avrupa’nın göz bebeği ülkelerindendir..

Türkiye’den Karadağ’a Nasıl Gidilir?

passengers commercial airplane flying clouds sunset light 97167 235

Türkiye’den Montenegro’ya, otobüs, uçak, tren ve özel arabanızla gidebilirsiniz.Vizesiz gidilebilen ülkelerden olan Karadağ’a yani Montenegro’ya gitmeye karar verdiniz ama nereye gideceğinizi bilmiyorsanız yazımız tam size göre.

Montenegro Şehirleri

montenegro vatandaslik

Podgorica

Podgorica, Montenegro’nun başkentidir. Ülkenin ticaret merkezi olarak da anılmaktadır. Devlet dairelerinin olduğu Podgorica’da bir tane de havaalanı bulunmaktadır. Farklı etnik kökenlilerin yaşadığı kültür çeşitliliğinin yaşandığı şehirdir.

Sveti Stefan

Sveti Stefan, Karadağ’ın en çok kartpostala basılmış şehridir. Balıkçı köyü olarak kurulan şehir, günümüzde turistlerin akınına uğruyor. Ada şeklinde olan şehirde dünyaca ünlü oteller bulunmaktadır. Adaya uzanan köprünün bir tarafı otel misafirlerine diğer tarafı ise halka aittir.

Budva

Montenegro’nun en gözde tatil yörelerinden biridir. Yaz aylarında nüfus patlaması yaşayan Budva şehri 17 plaja ev sahipliği yapmaktadır. Budva’da her yerde turist görmek olasıdır. En uzun ve en meşhur plajı Becici Plajı’dır. Masmavi deniziyle sizi mest edecek Budva, yaz aylarında Karadağ’ın en kalabalık şehridir.

Budva’nın en önemli yeri ise Old Town. Mimari yapısıyla sizi orta çağa götürecek.

Dobrota

Yerel halkın çoğunlukla olduğu Karadağ şehridir. İtalyan mimarisi görmek içinizi ısıtacak. Montenegro şehirlerinden en temizi diyebiliriz.

Kotor

Montenegro’da Budva’dan sonra en popüler şehir Kotor’dur. Unesco tarafından korumaya alınan Kotor’da nüfusun yarısı orta yaşlıdır. Budva kentine göre daha sakindir. İki dağ arasında kalan şehir, serin bir havaya sahiptir. Kotor’da iskelelerde balık tutan insanlara oldukça sık denk gelirsiniz. Kotor şehrinde yerli halk oldukça samimidir ve yerli halkla kolayca iletişim kurabilirsiniz. Montenegro’nun en samimi yerlerinden biri şehirlerinden biri olan Kotor, sizi kendisine hayran bırakacak.

Lovcen

Kotor’un tepesinde harika manzaraya sahip bir milli parktır. Montenegro dağlarını gördüğünüz bu muazzam Lovcen kentine aşık olacaksınız.

Ulcinj

Ulcinj, Arnavutluk’a sınırı olan bir şehirdir. En dikkat çekici özelliği, şehirde bulunan insanların çoğunluğunun Müslüman olmasıdır. Şehirde birçok camiyle karşılaşabilirsiniz. Osmanlı zamanından kalan mezarlar da bulunmaktadır.

Ulcinj daha çok dağlık bir bölgedir. Belli başlı gezilecek yerlerin dışında fazla gezilecek yerleri bulunmamaktadır. Ulcinj merkezde bulunan Mala Plajı, halka açık ve ücretsizdir.

Tivat

Karadağ şehirleri arasında en lüks ve gösterişli şehir Tivat şehridir. Lüks yatların ve gemilerin adresi olan liman şehri Tivat, oldukça dikkat çekiyor.

Tivat şehri, Avrupa’nın zengin kesimine hitap eden şehirde çoğunlukla iş adamlarının tercih ettiği bir yerdir. Montenegro şehirleri arasında en pahalı şehir Tivat’tır. Ayrıca ülkede bulunan hava alanlarından biri Podgorica’da diğeri ise Tivat’tadır.


Warning: file_put_contents(): Only -1 of 324 bytes written, possibly out of free disk space in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 170

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/montenegrohopes/public_html/wp-content/litespeed/css/36977071d4f615a649c892f295561558.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:126 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/montenegr...', 126, Array) #1 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(126): md5_file('/home/montenegr...') #2 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(833): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://montene...', 'css', true, Array) #3 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(326): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(259): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/montenegrohopes/public_html/wp-inclu in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 126