MONTENEGRO’DA GEZİLECEK YERLER

Montenegro, günümüzde çok popüler olan bir Balkan ülkesidir. Devletin uyguladığı düşük vergi politikalarıyla yatırımcıların göz bebeği niteliğinde olan Montenegro’ya günümüzde vizesiz gidilebilmektedir. Ülkede iki tane havaalanı bulunmaktadır. Uçakla direkt uçuşlarla gidebileceğiniz gibi tren, otobüs, gemi ve özel arabanızla Montenegro’ya gidebilirsiniz. Montenegro’ya gitmeye karar verdiniz peki Montenegro’da nereleri gezeceğinize karar veremediniz mi? Sizin için Montenegro’da gezilecek yerleri listeledik.

Podgorica

podgorica1 e1657113066408

Montenegro’da gezilecek yerlerden biri olan Podgorica, Montenegro’nun başkentidir. Ülkenin ticaret merkezi olarak da anılmaktadır. Devlet dairelerinin olduğu Podgorica’da bir tane de havaalanı bulunmaktadır. Farklı etnik kökenlilerin yaşadığı kültür çeşitliliğinin yaşandığı şehir olan Podgorica, diğer şehirlere göre daha sakindir.

Sveti Stefan

Sveti Stefan 1 e1657113136211

Sveti Stefan, Karadağ’ın en çok kartpostala basılmış şehridir. Montenegro’da gezilecek yerlerden bir tanesi olan Sveti Stefan, balıkçı köyü olarak olarak da anılmaktadır. Ada şeklinde olan şehirde dünyaca ünlü bir otel bulunmaktadır. Adaya uzanan köprünün bir tarafı otel misafirlerine diğer tarafı ise halka aittir.

Budva

budva e1657113190384

Montenegro’nun en gözde tatil yörelerinden biridir. Yaz aylarında nüfus patlaması yaşayan Budva şehri 17 plaja ev sahipliği yapmaktadır. Budva’da her yerde turist görmek olasıdır. En uzun ve en meşhur plajı Becici Plajı’dır.  Masmavi deniziyle sizi mest edecek Budva, Montenegro’da gezilecek yerlerin başında yer almaktadır.  

Budva’nın en önemli yeri Old Town yeridir. Orta çağı andıran mimari yapısıyla sizi eski dönemlere götürecek. 

Dobrota

dobrota e1657113833106

Yerel halkın çoğunlukla olduğu Montenegro şehridir. İtalyan mimarisi görmek içinizi ısıtacak. Montenegro şehirlerinden en temizi diyebiliriz.

Kotor

kotor2 e1657113360708

Montenegro’da gezilecek yerlerin başında gelen şehirdir. Montenegro’da Budva’dan sonra en popüler şehir Kotor’dur. Unesco tarafından korumaya alınan Kotor’da nüfusun yarısı orta yaşlıdır. Budva kentine göre daha sakindir. İki dağ arasında kalan şehir, serin bir havaya sahiptir. Kotor’da iskelelerde balık tutan insanlara oldukça sık denk gelirsiniz. Kotor şehrinde yerli halk oldukça samimidir ve yerli halkla kolayca iletişim kurabilirsiniz. Montenegro’nun en samimi yerlerinden biri şehirlerinden biri olan Kotor, sizi kendisine hayran bırakacak.

Lovcen

lovcen e1657113490902

Kotor’un tepesinde harika manzaraya sahip bir milli parktır. Montenegro’da gezilecek yerlerden biri olan Lovcen’de Montenegro dağlarını görerek kente aşık olacaksınız.

Ulcinj

ulcinjmont e1657113629263

Müslüman sayısının en fazla olduğu Montenegro’da gezilecek yerlerden biri olan Ulcinj. Ulcinj, Arnavutuk’a sınırı olan bir şehirdir. En dikkat çekici özelliği, şehirde bulunan insanların  çoğunluğunun Müslüman olmasıdır. Şehirde birçok camiyle karşılaşabilirsiniz. Osmanlı zamanından kalan mezarlar da bulunmaktadır. 

Ulcinj daha çok dağlık bir bölgedir. Belli başlı gezilecek yerlerin dışında fazla gezilecek yerleri bulunmamaktadır. Ulcinj merkezde bulunan Mala Plajı, halka açık ve ücretsizdir.

Tivat

tivat e1657113303393

Karadağ şehirleri arasında en lüks ve gösterişli şehir Tivat şehridir. Lüks yatların ve gemilerin adresi olan liman şehri Tivat, Montenegro’da gezilecek en dikkat çekici yerdir.

Tivat şehri, Avrupa’nın zengin kesimine hitap eden şehirde çoğunlukla iş adamlarının tercih ettiği bir yerdir. Montenegro şehirleri arasında en pahalı şehir Tivat’tır. Ayrıca ülkede bulunan havaalanlarından biri Podgorica’da diğeri ise Tivat’tadır. 


Warning: file_put_contents(): Only -1 of 318 bytes written, possibly out of free disk space in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 170

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/montenegrohopes/public_html/wp-content/litespeed/css/5b59c39734638e7090984f1ca79e3973.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:126 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/montenegr...', 126, Array) #1 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(126): md5_file('/home/montenegr...') #2 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(833): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://montene...', 'css', true, Array) #3 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(326): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(259): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/montenegrohopes/public_html/wp-inclu in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 126