MONTENEGRO’DA İKLİM

Karadağ genel olarak nemli bir iklime sahiptir. Yazları sıcak ve kurak kışları ise nemli ve yağışlı geçen ülkede yer yer farklı iklim tipleri görülmektedir. Farklı iklim tiplerini içinde barındıran Karadağ’ın Kotor, Budva, Bar gibi şehirlerinde Akdeniz iklimi, başkent Podgorica ve çevresinde Okyanus iklimi, ülkenin geri kalan şehirlerinde ise karasal iklim hissedilir. 

Ülkede en yüksek sıcaklık temmuz ayında ölçülmektedir.

Akdeniz bölgesinin en yağışlı bölgelerinden biri olan Karadağ, 2014 verilerine göre en fazla yağış alan 162. ülkedir.

Karadağ’da Kış Mevsimi Nasıl Geçer

Karadağ’da kışın hava bölge olarak farklılık göstermektedir. Ülke genelinde kışlar yağmurlu, yüksek kesimlerde soğuk, deniz kıyı şehirlerinde ise yağmurlu ve ılımandır.


Karadağ’da aralık, ocak, şubat aylarında kar yağışı gözlemlenir ve bu karların yerde kalma süresi dağlık kesimlerde daha uzundur.

Karadağ’ın Bitki Örtüsü

Karadağ’ın bitki örtüsü genel olarak karışık ormanlardan oluşmaktadır. Karadağ nemli bir iklime sahip olduğu için bitki çeşitliliği oldukça fazladır. Karadağ bitki örtüsü çeşitliliği ile Avrupa’nın en zengin ekosistemine sahiptir.

Karadağ ormanlarında Göknar, Ladin, Dağ çamı gibi çeşitli ağaç türlerine rastlanır.

Karadağ’da Hangi Sebze ve Meyveler Yetişir

Karadağ’ın iklimi sebebiyle; narenciye, zeytin, erik, üzüm, elma, orman meyveleri, mantar, incir, kavun, karpuz meyveleri ve biber, salatalık, domates, patates, mantar sebzeleri yetişmektedir.

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 285 bytes written, possibly out of free disk space in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 170

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/montenegrohopes/public_html/wp-content/litespeed/css/cb5ae3d5a7d21fcbab377cb38fbc9757.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:126 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/montenegr...', 126, Array) #1 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(126): md5_file('/home/montenegr...') #2 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(833): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://montene...', 'css', true, Array) #3 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(326): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(259): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/montenegrohopes/public_html/wp-inclu in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 126