MONTENEGRO’DA YAŞAM ŞARTLARI

Montenegro, düşük vergi oranları ve uygun ekonomik koşulları ile çoğu insan tarafından tercih edilmektedir. Bu kadar ilgi gören Montenegro’da yaşam şartları nasıldır? Bu yazımızda sizlere Montenegro’da yaşam şartlarını anlatacağız.

Montenegro İklimi

Montenegro’da akdeniz iklimi görülmektedir. Ülkenin dağlık kesimlerinde ise daha çok karasal iklim görülmektedir. Ülkede yaz ayları oldukça kurak geçmektedir.

Montenegro’nun Ekonomik Koşulları Nasıl?

leonardo 2044574 45390r5128400 O 046372

2006 yılında bağımsızlığını kazanan Karadağ, ekonomik olarak çoğu ülkeye göre daha iyi şartlarda yaşanmaktadır. Para birimi Euro olan ülke asgari ücret ile çok rahat bir şekilde geçinme imkanı sunmaktadır. Devletin uyguladığı düşük vergi oranları ile yerli halk geçimini rahat bir şekilde sürdürmektedir. Montenegro’da çoğu ürün oldukça uygun fiyatlıdır.

Montenegro’da Hangi Dil Konuşulur?

Ülkede en çok konuşulan diller Sırpça ve Hırvatçadır. Bunun dışında ülkede Arnavutça, Boşnakça ve Romanca dilleri de konuşulmaktadır.

Montenegro’da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Karadağ’da iş fırsatları oldukça fazladır. En çok iş fırsatı turizm sektöründe olmakla birlikte inşaat sektöründe de iş fırsatı bulunmaktadır. Çalışma koşulları bakımından çalışanlarının yanında olan Montenegro, işçi haklarına da önem vermektedir. Çalışma saatleri 08:00-16:00 olan Montenegro’da hafta sonu çalışma bulunmamaktadır. Yıllık izin 20 ve doğum izni 365 gündür.
Bu çalışma koşulları ile Montenegro, çoğu Avrupa ülkesine göre daha avantajlıdır.

Montenegro’da Yaşam Masraflı Mı?
turkiye Y4nP cover

Montenegro’da yaşam masrafları diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça uygundur. Montenegro, Avrupa’da yaşamanın en ucuz olduğu 12. ülkedir. Karadağ’da market ürünleri Avrupa ülkeleri arasında en düşük 9. ülkedir.

Montenegro’da Ulaşım Nasıldır?

Ülkede Podgoritsa ve Tivat olmak üzere iki tane havaalanı bulunmaktadır. Bunun dışında demiryolları ve limanı bulunan Karadağ’a otobüs ile de ulaşım sağlanmaktadır. Karadağ’da şehirlerarası ulaşım, otogarlardan kalkan otobüsler tarafından sağlanmaktadır.

Montenegro’da Trafik Var Mıdır?

Montenegro’da trafik yoğunluğu oldukça azdır. Fakat yaz aylarında oluşan turist yoğunluğundan dolayı geçici trafik aksaklıkları meydana gelebilir.

Montenegro’da Ev fiyatları Hangi Aralıktadır?

Karadağ’da ev fiyatları satın alınan konuma göre değişmektedir. Genel olarak Montenegro’da ortalama bir evin aylık kirası 300€-700€ arasında değişmektedir.

Montenegro’da Eğitim

montenegroda egitim

Karadağ eğitim sistemi birçok Avrupa Birliği projesi çerçevesinde gelişmektedir. Eğitime büyük bir bütçe ayıran Montenegro, eğitime oldukça önem vermektedir. Karadağ’da çocuklar 6 yaşında eğitime başlar. 14 yaşına kadar ilkokul eğitimi zorunludur.
Karadağ’da tek devlet üniversitesi Podgoritsa Üniversitesi’dir. Ülkede iki tane de özel üniversite mevcuttur. Bu üniversiteler, Gorica Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi’dir.

Montenegro İnanç Yapısı Nasıldır?

Karadağ, dini inanışlar açısından çok çeşitlilik göstermektedir. Montenegro’da inanç yapısı, Ortodoks Hristiyanlık %72.07, İslam %19.11, ateist %1.31, diğer dinler %1.04 şeklinde dağılım göstermektedir.

Montenegro’ya Yerleşmek İçin Nedenler

Montenegro, yaşam şartları açısından oldukça uygun bir ülkedir. Bu ülkeye yerleşmek için nedenler nelerdir?
Ekonomisinin refah seviyesinde olması
Düşük vergi oranları
Düşük suç oranları
Yaşam maliyeti uygunluğu
Eşsiz tarihi ve kültürü
Ülkenin yatırıma uygun olması


Warning: file_put_contents(): Only -1 of 312 bytes written, possibly out of free disk space in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 170

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/montenegrohopes/public_html/wp-content/litespeed/css/be6d1b92fa91c8e1eb4edfc1c88b9c80.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:126 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/montenegr...', 126, Array) #1 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(126): md5_file('/home/montenegr...') #2 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(833): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://montene...', 'css', true, Array) #3 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(326): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(259): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/montenegrohopes/public_html/wp-inclu in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 126