Karadağ

Karadağ, Avrupa’nın gözdesi.

AB Birliğine girmesi kesin gözüyüyle bakılan Karadağ’ı yakından tanıyalım.

Karadağ, bir Balkan ülkesidir. Avrupa’nın en küçük ve genç ülkesi olarak adlandırılır. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova yer almaktadır. Başkenti Podgorica’dır. Karadağ, demokratik ve çevreci bir ülke olarak adlandırılır. Sırbistan ile bir devlet olan Karadağ, 2006 yılında bağımsızlığını ilan ederek Sırbistan’dan ayrıldı. Ülkenin büyük çoğunluğu Karadağlıdır. Nüfusun geriye kalan kısmını Sırplar, Arnavutlar oluşturmaktadır. Montenegro, ortodoks,

Hristiyan, İslam, Katolik gibi farkı dinlerden oluşan çok dinli bir ülkedir.
Montenegro, milli parkları, kanyonları ve bitki örtüsüyle dikkatleri üzerine çekiyor. Montenegro’da yeşil ve mavinin uyumu sizi etkileyecek. Bu ülke de çoğu yerli, Türkçe de bilmektedir. Türkçe tabelalar ile sıkça karşılaşabilirsiniz.

Karadağ karasal bir iklime sahiptir bu yüzden yazları oldukça sıcaktır. Ama tatil için en uygun zaman Nisan ve Ekim’dir. Karadağ, henüz AB ülkesi olmadığı için vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer almaktadır.

Para birimi Euro’dur. Çoğu Avrupa ülkesine göre fiyatları daha uygundur. Montenegro hızlı büyüyen bir ülke olduğu için çoğu yatırımcının dikkatini çekiyor. NATO ülkesi olan Montenegro Avrupa Birliğine üye ülke potansiyeli gösterdiği için çoğu yatırımcı yatırımlarını burada yapıyor. Şirket kurmak, diğer Avrupa ülkeleriyle ticaret yapma imkanı sunduğundan Karadağ yatırımın gözdesi olarak adlandırılıyor.

Uyguladığı düşük gelir vergisi (%9) ile ticareti kolaylaştıran ülke konumunda. Ülkede toplam yabancı yatırım oranı %80’dir. Şirketlerin %40’ı özeldir. Yerli ve yabancı yatırımcıların hakları, hukuk sistemi ile korunmaktadır. Montenegro’da kısa sürede iş kurabilir, gayrimenkul alabilirsiniz. Montenegro’da yaşam da oldukça uygundur. Fiyatlar kışın düşerken yazın artar. Bunun sebebi yazın gelen turistlerdir.

Ülkede iki tane havaalanı vardır. Bunlardan biri Podrocica diğeri ise Tivat’tır. Türkiye’den Karadağ’a uçmak 1 saat 45 dakika sürüyor.

Karadağ’ın Meşhur Yemekleri
• Kacamak
Karadağ’da her yerde karşınıza çıkan bu lezzet, Karadağlıların favori yemeğidir.
• Siyah Rizotto
Yemeğin rengi siyah kalamardan geliyor. Ana ürünü kalamardır.
• Cevapi
Bir köfte yemeği olan Cevapi, bizdeki İnegöl Köfteye benziyor.
• Burek
Bildiğimiz börek olan Burek, Karadağlıların favori yemekleri arasında gösterilir.


Warning: file_put_contents(): Only -1 of 303 bytes written, possibly out of free disk space in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 170

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/montenegrohopes/public_html/wp-content/litespeed/css/b0876d00f50c0cde320f44415847ed02.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:126 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/montenegr...', 126, Array) #1 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(126): md5_file('/home/montenegr...') #2 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(833): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://montene...', 'css', true, Array) #3 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(326): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(259): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/montenegrohopes/public_html/wp-inclu in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 126