MONTENGRO VİZE İSTİYOR MU

Başkenti Podgorica olan Montenegro, bir Balkan ülkesidir. Balkanların en küçük ülkesi olan Montenegro’nun para birimi Euro’dur. Günümüzde oldukça turist çeken Montenegro’ya Türkiye’den de yoğun ilgi vardır.

Montenegro’nun kuzeyinde Bosna-Hersek, kuzeydoğusunda Sırbistan, doğusunda Kosova, güneydoğusunda Arnavutluk, batısında ise Hırvatistan ve Adriyatik Denizi yer almaktadır.
Birleşmiş Milletler ve NATO üyesi olan Karadağ’ın Avrupa Birliği üyesi olmasına kesin gözüyle bakılmaktadır.
Hem yaşam kalitesi hem ekonomik koşullar sebebiyle Monteegro yoğun ilgi görmektedir. Bu kadar yoğun ilgi gören Montenegro vizeli mi? Gelin hep birlikte bakalım.

Montenegro’ya Türkiye’den Nasıl Ulaşım Sağlanır?

karadag nasil gidilir

Montenegro’ya ulaşım hava, otobüs, deniz ve demir yollarıyla gidebilirsiniz. Otobüs, uçak, araba, tren araçlarından birini seçerek Montenegro’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Montenegro’ya gitmenin en kolay yolu uçak yolculuğudur.

Montenegro’ya Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Montenegro’ya direkt otobüs bulunmamaktadır. Aktarmalı bir şekilde ulaşabilirsiniz. İstanbul-Bulgaristan- Sırbistan-Karadağ yolunu izleyerek Karadağ’a varmış olursunuz.
Bir diğer yol alternatifi, Bulgaristan-Macaristan-Karadağ şeklindedir.
Yolculuk yaklaşık 30 saat sürmektedir.

Montenegro’ya Uçak ile Nasıl Gidilir?

Montenegro’da iki tane havalimanı bulunmaktadır. Biri başkent Podgorica diğeri ise Tivat’tadır.
Türk Hava Yollarında direkt uçuş bulunmaktadır. Diğer hava yollarıyla Montenegro’ya aktarmalı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Podgorica havaalanı şehir merkezine 11 km uzaklıktadır.
Tivat havaalanı şehir merkezine 9 km uzaklıktadır.
Karadağ’a uçak biletlerinin fiyatı genellikle pahalıdır. Eğer erken davranıp uçak biletini erken alırsanız uygun fiyata Karadağ’a uçmuş olursunuz.
Montenegro’ya direkt uçuş 1 saat 45 dakika, aktarmalı uçuşlar ise 5 saati bulmaktadır.

Montenegro’ya Özel Araba ile Nasıl Gidilir?

Karadağ’a özel araba ile gitmek isteyen insanların uluslararası geçerliliği olan bir ehliyete sahip olmalı. Konsolosluktan alınması gereken evraklar ile birlikte Montenegro’ya gidebilirsiniz. Arabayla Karadağ’a giderken Yunanistan’dan geçtiğiniz için Schengen Vizesi almak zorundasınız.

Montenegro’ya Trenle Nasıl Gidilir?

Montenegro’ya trenle gitmek için öncelikle Sırbistan’a gitmeniz gerekecek. Belgrad üzerinden trenle Montenegro’ya ulaşabilirsiniz. Montenegro’da 2 tane tren istasyonu bulunmaktadır.
Podgorica tren istasyonu şehir merkezine oldukça yakın bir mesafededir. 15 dakika yürüyerek şehir merkezine ulaşırsınız.
Bar tren istasyonu ise şehir merkezinde yer almaktadır.
Trenle yolculuk ortalama 32 saat sürmektedir.

Montenegro (Karadağ) Vize Bilgileri

karadag vize

Montenegro Türkiye’den vize istememektedir. Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer alan Montenegro vizesizdir.
Montenegro, Türkiye vatandaşlarından 90 günü aşmayan seyahatlerde vize talep etmemektedir.
Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar ise Montenegro için vize almak zorundadır.

Montenegro ( Karadağ) Pasaport İstiyor mu?

Montenegro, Türkiye vatandaşlarından pasaport istemektedir. Pasaportun süresi seyahat esnasında en az 6 ay olmalıdır.


Warning: file_put_contents(): Only -1 of 306 bytes written, possibly out of free disk space in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 170

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/montenegrohopes/public_html/wp-content/litespeed/css/22cdf6de463f62116dace39353e84dc8.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:126 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/montenegr...', 126, Array) #1 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(126): md5_file('/home/montenegr...') #2 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(833): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://montene...', 'css', true, Array) #3 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(326): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(259): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/montenegrohopes/public_html/wp-inclu in /home/montenegrohopes/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 126